Historia gry w warcaby
Warcaby to jedna z najstarszych gier planszowych. Jej historia sięga czasów Faraona, a archeologiczne odkrycia potwierdzają, że warcaby były popularną rozrywką w różnych kulturach, na przestrzeni wieków.
Skąd pochodzą warcaby?
Gra w warcaby ma długą i bogatą historię. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w Egipcie, ponad 2700 lat temu, kiedy to na starożytnych tablicach można było zobaczyć lwa grającego z owcą. Zwierzęta miały symbolizować władcę i poddanych, a gra miała stanowić podstawę do zbierania daniny na rzecz Faraona. Zauważono wówczas, że kamienie warcabowe, jak i plansza, różniły się od tych, którymi się obecnie posługują gracze. Z czasem warcaby przyjęły się jako znakomita forma rozrywki i ewoluowały dalej w różnych częściach świata. W Średniowieczu gra w warcaby stała się popularna w Europie, a dawne pionki zaczęły zmieniać swój kształt, aż przybrały formę, którą jest znana obecnie. O tej popularnej grze wspominali m.in. Platon i Homer w Odysei. Jeżeli chodzi o Polskę, to pierwsze wzmianki o warcabach pojawiły się wraz z ich przywozem przez kupców podróżujących karawanami. W feudalnych czasach, gra w warcaby była ważnym elementem edukacji rycerstwa polskiego, obok umiejętności fechtowania i gry w szachy. W Polsce warcaby mają swoich zwolenników od wielu pokoleń. Wspomina o nich Jan Bystroń w „Dziejach obyczajów w dawnej Polsce”, a o ich wartości jako grze strategicznej i intelektualnej, rozpisywał się polski wieszcz Adam Mickiewicz, w poemacie „Warcaby”.
Warcaby kiedyś i dziś
Warcaby to gra niezwykle popularna w wielu krajach. Na świecie istnieje wiele rodzajów warcabów, z których najpopularniejsze to warcaby 100-polowe (międzynarodowe) i warcaby 64-polowe. Wszystkie wymienione rodzaje dostępne są w kilku odmianach, różniących się zasadami gry. Warto wśród nich wymienić: warcaby klasyczne (brazylijskie), warcaby amerykańskie (checkers) i warcaby rosyjskie. Istnieje również odmiana warcabów zwana kanadyjskimi, które posiadają 144 pola. Według legendy, grę na 100-polowej szachownicy wymyślił polski oficer Maciej Żubr herbu Ostroga, gdy zabrakło mu pól na wymyśloną przez siebie kombinację ruchów. Współcześnie warcaby 100-polowe cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie odbyły się w 1885 roku, a zwycięzcą został Francuz, dr A. Dussaut. Jeżeli chodzi o mistrzostwa świata kobiet, to rozpoczęły się one znacznie później, bo dopiero w 1973 roku, a pierwszą ich mistrzynią została Rosjanka, Elena Michałowskaja. Polska również ma swoje sukcesy na arenie międzynarodowej w tej grze. Arcymistrzyni międzynarodowa Polka Ewa Schalley, zdobyła srebrny medal podczas Mistrzostw Świata Kobiet w 1997 roku, a mistrzyni międzynarodowa również pochodząca z Polski, Natalia Sadowska, wywalczyła brązowy medal podczas Mistrzostw Europy Kobiet w 2010 roku. W przerwie gry w warcaby można sprawdzić w internecie wyniki innych rozgrywek sportowych, wykorzystując Superbet – „MECZYKI” kod promocyjny.
Warcaby to wspaniała gra, rozwijająca intelekt i zmuszająca do kreatywnego myślenia. Jej historia jest bardzo długa i sięga czasów starożytnych, gdy była dostępna w znacznie uproszczonej wersji.