wmfsolsztyn@poczta.onet.pl tel. (89) 521 33 43

Zapasy

Zapasy

W finałach wystartuje młodzież w wieku 15-17 lat
– zapasy styl klasyczny 160 zawodników (3 maty) – Lubawa 29.04 – 01.05.2016 r.
– zapasy styl wolny 160 zawodników (3 maty) – Lidzbark Warmiński 06-08.05.2016 r.
– zapasy kobiet 140 zawodniczek (3 maty) – Olsztyn 01-03.05.2016 r.

Kategorie wagowe
Dziewczęta – 38 kg, 40 kg, 43 kg, 46 kg, 49 kg, 52 kg, 56 kg, 60 kg, 65 kg, 70 kg
Chłopcy – 42 kg, 46 kg, 50 kg, 54 kg, 58 kg, 63 kg, 69 kg, 76 kg, 85 kg, 100 kg.

Zawody przepracowane zostaną wg przepisów UWW i systemu AB

Komunikat organizacyjny – styl klasyczny (zobacz)

Komunikat organizacyjny – styl wolny (zobacz)

Komunikat organizacyjny – zapasy kobiet (zobacz)

Wyniki końcowe – zapasy kobiet (zobacz)

Wyniki końcowe – zapasy styl klasyczny (zobacz)

Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki. Służy temu określona ilość chwytów, których skuteczne zastosowanie pozwala odnieść zwycięstwo przez tzw. „tusz”, czyli położenie przeciwnika na łopatki lub w przypadku gdy przeciwnik umiejętnie się broniąc wychodzi z zagrożonych pozycji, odnieść zwycięstwo na punkty.
Walka składa się z dwóch rund, po 2 minuty każda. Jeśli nie ma tuszu, zwycięstwo odnosi ten zawodnik, który zdobędzie więcej punktów wygra dwie rundy na punkty. Rozróżniamy dwa style walki: grecko-rzymski zwany też stylem klasycznym i styl wolny.

Styl klasyczny
Styl klasyczny tym różni się od tzw. stylu wolnego, że nie można w nim wykonywać żadnych akcji i chwytów z udziałem nóg, czyli m.in.: „schodzić do nóg”, „haczyć”, a także wykonywać rzutów operując nogami.
Walka toczyć się może w pozycji stojącej – tzw. stójce lub pozycji parterowej. W obu tych pozycjach są grupy chwytów i obron, a stosowane umiejętnie w walce stwarzają widowisko pełne ekspresji, dynamiki oraz zaskakujących sytuacji.

W pozycji parterowej wyróżnić możemy następujące grupy rzutów: dźwigania do suplesu, odwrotnego pasa, wózki, czyli przetaczanie i chwyty, w których atakujemy ręce (zwane potocznie hamerlokami, kluczami i nelsonami).
W pozycji stojącej grup chwytów i ich odmian jest znacznie więcej. Do podstawowych należą: rzuty suplesowe, rzuty biodrowe, powalenia, posadki, rzuty przez bark i wywrotki. Do bardzo spektakularnych i efektownych technik należą suplesy.

Styl wolny
W zapasach w stylu wolnym można atakować nogi przeciwnika jak również można wykonywać techniki nogami. W związku z tym pozycja, od jakiej rozpoczyna się walka w tzw. „stójce”, jest bardziej obniżona niż ma to miejsce w zapasach w stylu klasycznym.

Jednym z podstawowych działań w stylu wolnym jest atak na nogi. Może to być zejście do jednej nogi lub zejście do dwóch nóg. Atak ten można wykonać powalając przeciwnika, hacząc drugą nogę lub wykonując rzut z uchwytem nogi lub dwóch nóg.

W stylu wolnym często zawodnicy wykonują przerzuty charakterystyczne do techniki stylu klasycznego jak i specyficzne dla stylu wolnego. Do takich technik należy przerzut suples z nogą lub przerzut przez barki, tzw. dżaksarow (nazwa pochodzi od zawodnika, który po raz pierwszy wykonał ten element).